Kaszki – jak rozpocząć rozszerzanie diety malucha

Posted on

Kaszki dla dzieci i niemowląt są zazwyczaj jednym z pierwszych posiłków, o które rozszerzana jest dieta malucha. Przez pierwsze sześć miesięcy życia podstawowym, a czasem jedynym, składnikiem dziecięcej diety jest mleko. W wieku pól roku jednak niemowlę gotowe jest na rozpoczęcie poznawania nowych smaków. Jakie kaszki są najlepsze i w jaki sposób podawać je dziecku?

Na początek – kaszki jednoskładnikowe

Dietę dziecka należy rozszerzać powoli. Maluch musi mieć szansę na poznanie i oswojenie się z nowym smakiem i teksturą. Rodzic z kolei ma wówczas czas na obserwację, jak dziecko reaguje na nowe składniki odżywcze, czy nie wystąpiły na przykład reakcje alergiczne. Z tego względu na początek najlepszym wyborem będą kaszki jednoskładnikowe. Zazwyczaj, pierwszą w kolejności jest kaszka ryżowa bądź kukurydziana, ze względu na neutralny smak oraz brak glutenu, który nie zawsze jest tolerowany przez dziecięcy przewód pokarmowy.

Kaszkę taką można przygotować samodzielnie, gotując na wodzie dobry jakościowo ryż, a następnie rozdrabniając go blenderem do odpowiedniej konsystencji. Szybszym rozwiązaniem jest jednak zakup gotowej kaszki instant. Wystarczy wymieszać ją z przegotowaną wodą lub mlekiem w proporcjach podanych na opakowaniu i gotowe. Ważne, aby początkowo nie podawać dziecku więcej niż kilka łyżeczek nowego dania.

Kaszki mleczne i owocowe dla starszych niemowląt

Starsze niemowlęta i małe dzieci zasmakują w kaszkach dwu- lub wieloskładnikowych, które w składzie poza zbożami, zawierać będą również sproszkowane przeciery owocowe. Zwykle na początku dzieciom podaje się kaszki z dodatkiem, jabłek, bananów i malin, choć menu można rozszerzać stopniowo, kierując się również preferencjami smakowymi malucha.

Warto również wprowadzić większą ilość zbóż – kaszki ryżowe uzupełnić o jaglanki, gryczanki i płatki owsiane. Zawarty w kaszkach błonnik pokarmowy pozwala na unormowanie pracy układu pokarmowego, a zawartość złożonych, uwalnianych powoli węglowodanów sprawi, że będzie to idealny posiłek na śniadanie. Podana z kolei przed snem kaszka zapewni długi, spokojny sen.