Wszystkie najważniejsze informacje o kaszkach

Posted on

Od kiedy można podawać dziecku kaszki?

Jeśli nasze dziecko jest karmione modyfikowanym mlekiem, to kaszki można już podawać od piątego miesiąca życia. Jednak gdy karmimy piersią, to nasze dziecko powinno mieć ukończonych pełne sześć miesięcy. Przed upływem tego czasu nie wprowadzajmy w żadnym wypadku kaszek. Jednak sam wiek dziecka nie jest jedynym wskaźnikiem, jeśli chodzi o gotowość. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, jak się nasze dziecko rozwija. Zwróćmy szczególnie uwagę na to, czy nasze dziecko potrafi siedzieć z podparciem, jest w stanie trzymać stabilnie główkę w prostej pozycji, przejawia zainteresowanie jedzeniem poprzez pochylanie się w jego stronę oraz otwieranie buzi. Bardzo ważne jest także to, czy wkłada zabawki do buzi, przestaje wypluwać mleczko z buzi oraz potrafi pokazać, że jest już w pełni najedzone.

Jeśli nasze dziecko te wszystkie wymagania spełnia, oznacza to, że jest w pełni gotowe na kaszki dla dzieci. Jednak nie martwmy się, jeśli czteromiesięczne niemowlę jeszcze potrzebuje nieco czasu. Większość dzieci przejawia pełną gotowość na pokarmy stałe pomiędzy piątym a szóstym miesiącem życia. Jeśli to tylko jest możliwe, matka powinna piersią karmić do momentu ukończenia szóstego miesiąca życia przez jej dziecko.

Jeśli w dalszym ciągu mamy wątpliwości na temat tego, czy niemowlak już jest gotowy na kaszki dla dzieci, to skonsultujmy się z lekarzem pediatrą.

Ile podawać kaszki oraz jak ją zrobić?

Kaszkę dla dzieci możemy podawać raz dziennie zamiast jednej porcji mleka. Pamiętajmy, że informacje o polecanej wielkości porcji znajdziemy zawsze na opakowaniu kaszki.

Kaszkę bez mleka wymieszać należy z mlekiem modyfikowanym, czy też z mlekiem matki. Z kolei kaszkę mleczną zawsze mieszamy z wodą. Dokłada ilość, jak i temperatura jest zawsze podana na opakowaniu. W znacznej większości przepisów zaleca się przegotowaną oraz letnią wodę. Powinniśmy przestrzegać w stu procentach przepisu. Zbyt zimna woda zabierze dziecku całą przyjemność z jedzeni. Zaś woda ciepła jest bardzo niebezpieczna.